maski.com.pl

Blog tematyczny o motoryzacji, transporcie oraz mechanice.

Motoryzacja

Jakie radio samochodowe wybrać? Co jest ważne podczas zakupu?

Jakie radio samochodowe wybrać? Co jest ważne podczas zakupu?

Wielu kierowców nie jest zachwyconych wbudowanymi odbiornikami radiowymi. Chcą bardziej funkcjonalnego urządzenia z wysoką jakością dźwięku. Producenci oferują setki opcji, począwszy od tanich chińskich sprzętów po wysokiej klasy koreańskie urządzenia. Jakie radio samochodowe zatem wybrać? Co wziąć pod uwagę podczas zakupów?

Rodzaje radioodbiorników samochodowych ze względu na wielkość

Radia samochodowe są podzielone według wielkości na dwie główne grupy. Produkty Din typu 1 mają wymiary 50×178 mm, obsługują płyty DVD i są wyposażone w wyświetlacz o przekątnej 88,9 mm (3,5 cala). W Din 2 rozmiar różni się od poprzedniego wysokością, która jest dwa razy większa i wynosi 100 mm, a szerokość jest prawie identyczna i wynosi 177,8 mm. Z reguły są one wyposażone w duży wyświetlacz o przekątnej do 178 mm, dzięki czemu są używane nie tylko do słuchania muzyki, ale także do oglądania filmów i nawigacji GPS.

Radio fabryczne i multimedialne

W wielu samochodach są wbudowane oryginalne radioodbiorniki, które mają raczej skromną funkcjonalność i są znacznie gorsze od nowoczesnych produktów dostępnych w Internecie. Systemy multimedialne dostępne na rynku to nowoczesne urządzenia, które oprócz standardowych funkcji oferują możliwość na przykład podłączenia kamery cofania do radia. Urządzenia te mają tuner telewizyjny, nawigację GPS i system operacyjny Android, który umożliwia dostęp do Internetu. Te nowoczesne urządzenia samochodowe, mogą odtwarzać pliki muzyczne i wideo z dowolnego nośnika za pomocą wejścia USB lub systemu Bluetooth.

Jakie parametry techniczne wziąć pod uwagę?

Każdy produkt posiada unikalną kombinację właściwości technicznych. Aby jednak wybrać odpowiednie radio, należy sprawdzić dokładnie parametry techniczne. Jednym z nich jest moc wyjściowa. Wielu producentów podaje zawyżone dane, a niektóre są liczbami nierealnymi. Warto zatem sprawdzić, jaka jest moc znamionowa, a nie maksymalna moc. Warto także sprawdzić funkcje tunera i częstotliwości, jakie radio obsługuje. Zdaniem ekspertów czułość nie powinna przekraczać 1 mikrowolta, co jest szczególnie ważne poza miastem, gdy zasięg może być gorszy. Radia dostępne są w różnych wersjach, na przykład dwu- i czterokanałowych. W pierwszej opcji zainstalowane są tylko dwa głośniki. W drugiej opcji można zainstalować cztery. Pięciokanałowy odbiornik, oprócz głośników, pozwala zainstalować subwoofer.

Jakie radio samochodowe wybrać?

Najlepsze są wysokiej jakości radia samochodowe z odbiornikiem Bluetooth i czystym dźwiękiem. Modele te są produkowane przez renomowane firmy, jednak trzeba liczyć się z wyższymi kosztami zakupu. Na pewno takie modele sprawdzą się w przypadku kierowców, którzy spędzają wiele godzin dziennie za kółkiem. Modele wysokiej jakości przede wszystkim powinny być wyprodukowane przez znaną markę. W modelach budżetowych jakość nie zawsze będzie dobra, a takie produkty, jak pokazuje praktyka, charakteryzują się krótszą żywotnością. Ważną funkcję spełnia także korektor, za którego pomocą można regulować dźwięk i równowagę pomiędzy głośnikami. Najlepiej zdecydować się na korektor z co najmniej 5 pasmami.

Udostępnij