maski.com.pl

Blog tematyczny o motoryzacji, transporcie oraz mechanice.

Poradnik

Jak zarejestrować samochód – poznaj odpowiedzi na najczęściej stawiane pytania

Jak zarejestrować samochód – poznaj odpowiedzi na najczęściej stawiane pytania

Bez względu na to, czy kupiliśmy właśnie nowy, czy też używany samochód, ciąży na nas obowiązek jego rejestracji. Nie jest to czynność skomplikowana, ponieważ jednak zwykle nie poświęca się jej wiele uwagi, kierowcy mogą mieć pewne wątpliwości związane z jej realizacją. Warto usystematyzować więc wiedzę na temat rejestracji auta.

Jak zarejestrować samochód – kwestie formalne

Przepisy polskiego prawa dotyczące rejestracji samochodu są precyzyjne i stanowią, że kierowca ma 30 dni, aby dopełnić formalności w tym zakresie. Warto pamiętać o tym terminie. Jeśli nie dopełnimy formalności, możemy liczyć się z mandatem karnym w wysokości nawet 1000 PLN. Jest to kwota, która skutecznie leczy z zapominalstwa.
Nie tylko termin składania wniosku o rejestrację samochodu nie może być przypadkowy. Przepisy precyzują również to, gdzie można go złożyć. Nie można zrobić tego w dowolnym wydziale komunikacji, a jedynie w tym, który jest do nas przypisany z uwagi na adres zamieszkania. Co warte podkreślenia, dziś nie trzeba już udawać się do siedziby wydziału komunikacji, aby pobrać stosowny wniosek. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby wykonać tę czynność online. Co więcej, nie musimy nawet dopełniać formalności rejestracyjnych samodzielnie. Prawo pozwala na upoważnienie do rejestracji pojazdu bliskiej nam osoby.

Rejestracja samochodu – ważne dokumenty

Sama gotowość do rejestracji samochodu nie będzie wystarczająca, jeśli nie zgromadzimy odpowiednich – wymaganych przez prawo – dokumentów. Tu konieczny jest nie tylko dokument potwierdzający własność pojazdu, ale również dotychczasowy dowód rejestracyjny oraz tablice, na jakich auto jeździło w czasie, gdy należało do poprzedniego właściciela. Konieczny jest także dokument tożsamości osoby, która teraz jest właścicielem pojazdu oraz potwierdzenie tego, że samochód ma aktualne ubezpieczenie OC. Wymagania różnią się nieco w zależności od tego, czy rejestrowane jest auto nowe, czy też używane. Różnice pojawiają się także wtedy, gdy chce się zarejestrować samochód sprowadzony z zagranicy.

Gdzie zarejestrować samochód?

Informacja o tym, że rejestracja samochodu powinna dokonać się w wydziale komunikacji właściwym dla naszego miejsca zamieszkania może sprawiać wrażenie dość enigmatycznej. Warto więc pamiętać, że kluczowe znaczenie ma to, gdzie mieszkamy i jak duża jest to miejscowość. Jeśli jest to miasto na prawach powiatu – będzie to urząd miasta, w innych wypadkach zaś urząd starostwa powiatowego. W szczególnej sytuacji znajdują się mieszkańcy stolicy, bo ci muszą upewnić się, w jakim urzędzie dzielnicy powinni załatwić niezbędne formalności.

Ile kosztuje rejestracja samochodu?

Koszty rejestracji samochodu są stałe i uzależnione przede wszystkim od tego, z jakim typem pojazdu mamy do czynienia. W przypadku aut osobowych wiążą się z opłatami za dowód rejestracyjny, pozwolenie czasowe, nalepkę kontrolną, znaki legalizacyjne, opłaty ewidencyjne oraz tablice rejestracyjne. Informacje o koszcie rejestracji można znaleźć na stronie internetowej wydziału komunikacji.

Udostępnij