maski.com.pl

Blog tematyczny o motoryzacji, transporcie oraz mechanice.

Transport

Ubezpieczenie NNW – co to jest i jak wybrać najlepsze?

Ubezpieczenie NNW – co to jest i jak wybrać najlepsze?

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (znane też jako ubezpieczenie NNW) to coraz popularniejsze rozwiązanie wykupywane przez właścicieli samochodów osobowych. Nie jest obowiązkowe, ponieważ jednak odwołuje się do życia i zdrowia kierowcy oraz jego pasażerów. Często jest postrzegane jako inwestycja, którą warto ponieść choćby po to, aby poprawić zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo jazdy. Co warto wiedzieć o tej polisie?

Ubezpieczenie NNW co to – próba definicji

Ubezpieczenie NNW uaktywnia się wraz z nieszczęśliwym wypadkiem komunikacyjnym. Ma co najmniej kilka form. Przeważnie dotyczy nie tylko życia i zdrowia kierowcy, ale i osób, które wraz z nim przebywają w pojeździe. Przeważnie zaczyna działać w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu lub z chwilą śmierci. W zależności od sytuacji na odszkodowanie może przy tym liczyć nie tylko sam kierowca i pasażerowie, ale również ich najbliżsi.
Za zakupem ubezpieczenia NNW przemawia przynajmniej kilka argumentów. Zwykle wspomina się w tym kontekście o jego niewygórowanej cenie, często podkreśla się jednak także szeroki zakres oferty. Tu warto mieć jednak na uwadze to, że nie wszystkie ubezpieczenia o takim charakterze otwierają przed beneficjentami takie same możliwości. Niejednokrotnie różnice między nimi są znaczące, przed zakupem polisy warto więc dowiedzieć się możliwie jak najwięcej na temat tego, co wchodzi w jej skład.

Kiedy nie otrzymamy odszkodowania z ubezpieczenia NNW?

Choć ubezpieczenie NNW jest postrzegane zwykle jako dość czytelne, warto pamiętać o tym, że i ono nie działa bez względu na okoliczności. Co za tym idzie, w pewnych sytuacjach musimy liczyć się z tym, że nie otrzymamy spodziewanego wsparcia. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe definiuje wykluczenia w nieco inny sposób. Co do zasady jednak, trudno spodziewać się wypłaty odszkodowania. Jeśli okaże się, że wypadek nie powstał z winy czynników niezależnych od kierowcy.
Odszkodowanie zwykle nie jest więc wypłacane, gdy okazuje się, że kierujący pojazdem znajdował się pod wpływem alkoholu lub narkotyków albo doprowadził do wypadku popełniając przestępstwo lub podejmując próbę jego popełnienia. Ubezpieczyciel może też nie wypłacić odszkodowania, jeśli pojazdem kierowała osoba, która nie miała odpowiednich uprawnień.

Jak szukać ubezpieczenia NNW?

Osoby zastanawiające się nad skorzystaniem z możliwości ubezpieczenia NNW szybko mogą zauważyć, że propozycja ta jest oferowana przez coraz większą liczbę towarzystw ubezpieczeniowych. Zwykle najbardziej opłacalne jest skorzystanie z omawianej opcji przy okazji zakupu ubezpieczenia OC. Przeważnie można liczyć wtedy na dość dużą zniżkę. W innych okolicznościach zaleca się wykorzystanie jednej z internetowych porównywarek ofert. Niejednokrotnie okazuje się, że w tej samej cenie można mieć zarówno polisę w jej formie mocno ograniczonej, jak i dość rozbudowanej. Co ważne, ubezpieczenie NNW można dziś kupić nie tylko w siedzibie towarzystwa, ale również online.

Udostępnij