maski.com.pl

Blog tematyczny o motoryzacji, transporcie oraz mechanice.

Motoryzacja

Naprawa i konserwacja karoserii

Naprawa i konserwacja karoserii

Dla wielu osób samochód jest niczym więcej niż narzędziem do przemieszczania się z punktu A do punktu B. Takie osoby zwykle niewiele obchodzi, jak ich samochód wygląda, byle był czysty i sprawny. Jest jednak również całkiem spora grupa kierowców, dla których samochód to coś więcej. To ich wizytówka, ulubiona rzecz czy wręcz hobby. Dla takich osób wygląd zewnętrzny ich samochodu jest jedną z rzeczy najważniejszych i to właśnie dla takich osób przygotowaliśmy ten artykuł. Opiszemy w nim jak konserwować karoserię, aby wyglądała jak nowa przez lata i co zrobić, kiedy stanie się najgorsze i lakier zostanie uszkodzony.

Konserwacja

Karoseria i lakier, który nią pokrywa, można porównać do skóry człowieka. Podobnie jak ta chroni wszystko, co się pod nią znajduje i jest pierwszą rzeczą, jaką widzi osoba, która patrzy na twój samochód. Dlatego tak jak należy dbać o skórę, należy też dbać o lakier, aby ten zachował nowy i idealny wygląd. Podstawowym zabiegiem konserwacyjnym jest regularne i dokładne mycie całej karoserii. Dobrym pomysłem jest również nakładanie specjalnych wosków i powłok zabezpieczających, które tworzą dodatkową barierę ochronną i zachowują na dłużej idealny wygląd lakieru. 

Naprawa

Trudniejsze zadanie stoi przed tobą, jeśli mierzysz się nie z konserwacją karoserii, ale z jej naprawą. W takiej sytuacji musisz przede wszystkim ocenić skalę zniszczeń i obrać odpowiednią strategię naprawy. Na początek sprawdź, czy uszkodzeniu uległa tylko warstwa lakieru, czy też uszkodzenie dociera głębiej. Jeśli widzisz nierówność, musisz zacząć od jej wyrównania. Tutaj przydadzą się zdolności manualne, szpachla a być może nawet młotek.

Kiedy już uda ci się wyrównać powierzchnię lub uszkodzenie nie było poważne, to możesz przejść do nakładania nowej warstwy lakieru. Tutaj najważniejsze jest, aby idealnie dobrać kolor i nałożyć równomierną warstwę. Aby naprawa miała sens, musi to być zrobione niemal idealnie. Jeśli więc brakuje Ci sprzętu lub umiejętności manualnych, to tańsze może okazać się przekazanie tego zadania w ręce specjalistów.

Udostępnij