maski.com.pl

Blog tematyczny o motoryzacji, transporcie oraz mechanice.

Poradnik

Jak sprzedać samochód szybko i w dobrej cenie?

Jak sprzedać samochód szybko i w dobrej cenie?

Czy szybka sprzedaż używanego samochodu w dobrej cenie jest w ogóle możliwa? Wielu kierowców obawia się, że auto używane można sprzedać albo dobrze, albo szybko. Warto jednak pamiętać, że przestrzegając kilku zasad można zwiększyć szansę na znalezienie kupca, który uzna nasz samochód za odpowiedni dla siebie. Od czego więc zacząć?

Po pierwsze – zareklamuj samochód

Osoby zastanawiające się nad tym, jak sprzedać samochód muszą liczyć się z tym, że dziś cel ten najlepiej zrealizować korzystając z możliwości stwarzanych przez Internet. To właśnie portale motoryzacyjne są najczęściej wykorzystywanym miejscem poszukiwań. One też zbierają najwyższe opinie wśród osób chcących kupić lub sprzedać auto. Osoby szukające samochodu są czujne, nawet one dokonują jednak zakupu oczami. Kluczem do sukcesu mogą więc okazać się dobre zdjęcia. Co ważne, nie mamy na myśli wcale zdjęć artystycznych albo takich, które pozwalają na zademonstrowanie możliwości aparatu w naszym telefonie. Potencjalni nabywcy docenią przede wszystkim ich czytelność. Zdjęcia powinny być więc robione w dobrym świetle. Warto też koncentrować się nie tylko na tym, co jest atutem auta. Jeśli samochód ma rażące wady, dobrze uwzględnić i to, co nie jest doskonałe. Osoba decydująca się na oglądanie auta i tak je przecież odkryje. Pamiętajmy też, że samo ogłoszenie również powinno być konkretne.

Po drugie – pamiętaj o uczciwości

Sprzedający potrafią długo i z przejęciem opowiadać o potencjalnych nabywcach z najgorszych koszmarów. Wystarczy jednak obejrzeć kilka aut świetnie prezentujących się w ogłoszeniach, aby dojść do wniosku, że osoby wystawiające je do sprzedaży także mają wiele na sumieniu. Kłamstwo podczas sprzedaży samochodu ma krótkie nogi. Jest też dowodem na to, że nie szanuje się czasu. Co przy tym warte podkreślenia, nie chodzi tu jedynie o czas klienta, ale i nasz własny. Jeśli nie podamy kluczowych informacji albo zataimy je, nie mamy prawa liczyć na szybką sprzedaż na atrakcyjnych zasadach.

Po trzecie – ustal realną cenę

Każdy chce sprzedać auto z zyskiem, stąd też lekkie zawyżenie ceny zwykle nie jest uważane za poważne wykroczenie. Jeśli jednak podamy cenę ekstremalnie wysoką, natychmiast stracimy szansę na szybką sprzedaż. Klienci doskonale orientują się dziś w wartości aut. Nawet ci, którzy nie mają dużego doświadczenia w tym zakresie mogą zresztą stosunkowo szybko sprawdzić szacunkowe ceny. Owszem, oferta przeszacowana ich nie przeraża, mają jednak wówczas tendencję do podawania cen ekstremalnie niskich, aby doprowadzić do równowagi. Takie podejście zwykle niepotrzebnie wydłuża sprzedać.

Po czwarte – skompletuj dokumentację

Kupujący lubią wiedzieć, że o samochód, który ich interesuje, naprawdę dbano. Każdy dokument potwierdzający wprowadzenie modyfikacji i dokonywanie napraw jest więc mile widziany. Bogata dokumentacja jest zresztą postrzegana lepiej niż zapewnienia, że auto nigdy się nie psuło, choć gołym okiem widać, że przynajmniej część elementów była stosunkowo niedawno wymieniana.

Udostępnij