maski.com.pl

Blog tematyczny o motoryzacji, transporcie oraz mechanice.

Mechanika

Co można znaleźć pod maską samochodu?

Co można znaleźć pod maską samochodu?

Aby poruszać samochodem, niekoniecznie trzeba być mechanikiem. Warto jednak wiedzieć, co znajduje się pod maską, aby móc sprawdzić, czy nie dzieje się nic poważnego. Są tam także ważne zbiorniki na płyny takie jak olej, płyn do chłodnic czy płyn hamulcowy, które niekiedy należy uzupełnić lub sprawdzić ich poziom. Co można znaleźć pod maską samochodu? Są elementy, które warto znać i wiedzieć, do czego służą.

Spojrzenie pod maskę samochodu

Samochód dla większości jest najlepszym środkiem transportu. Codziennie dojeżdża się nim do pracy, szkoły czy na zakupy. Większość osób nie zna się na aspektach mechanicznych, a w razie awarii udaje się do warsztatu. Niektóre osoby nie wiedzą nawet, co można znaleźć pod maską samochodu oprócz silnika czy akumulatora. Warto jednak wiedzieć kilka podstawowych rzeczy, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Dobrze jest zatem otworzyć maskę i spojrzeć, co tam się znajduje. Oczywiście każde auto ma inną konstrukcję i poszczególne części mogą znajdować się po innej stronie. Jednak te najważniejsze są oznaczone i nie sposób ich nie zauważyć.

Zbiorniczki na płyny pod maską samochodu

Częścią, którą nawet laik powinien natychmiast rozpoznać po otwarciu maski samochodu, jest wskaźnik oleju. Ten pręt jest zazwyczaj oznaczony kolorem. Dzięki niemu można sprawdzić, czy w samochodzie jest wystarczająca ilość oleju. Oczywiście w większości aut są ikonki na desce rozdzielczej, które informują o stanie oleju, ale te mogą czasem zawieść. Pokrywa wlewu oleju znajduje się zazwyczaj na środku bloku silnika i jest wyposażona w czarną pokrywę zabezpieczającą. Oprócz wlewu oleju z prawej lub lewej strony auta znajduje się pojemnik na płyn do spryskiwaczy. Są to prawie zawsze przezroczyste plastikowe zbiorniczki, na których pokrywie znajduje się wycieraczka. Aby zapewnić odpowiednie chłodzenie silnika, pod maską znajduje się chłodnica i zbiornik na płyn chłodniczy. Jest to kulisty pojemnik. Niekiedy na jego zakrętce jest umieszczony symbol termometru. Cechą charakterystyczną są wskaźniki min i max, które wskazują, jaka ilość płynu chłodniczego powinna się znajdować w czasie jazdy.

Akumulator

Ważną częścią odpowiedzi na pytanie, co można znaleźć pod maską samochodu, jest akumulator. Akumulator zazwyczaj znajduje się po lewej lub prawej stronie błotnika. Rozpoznać go można po dwóch przewodach zasilających, z których jeden ma biegun dodatni, a drugi ujemny. Jeśli akumulator się wyczerpie, należy odkręcić dwa uchwyty na akumulatorze i po poluzowaniu biegunów można łatwo wyciągnąć go do góry. Podczas wyjmowania akumulatora należy uważać, aby dwa bieguny się nie stykały, gdyż może dojść do zwarcia.

Bezpieczniki i paski pod maską auta

Pod maską samochodu znajdują się także bezpieczniki, które są odpowiedzialne za poszczególne części w aucie zasilane elektrycznie. W nowszych modelach producenci umieszczają je w kabinie, ale w starszych znajdują się właśnie pod maską. Otwierając przednią klapę, można zobaczyć także liczne paski, które są odpowiedzialne za sprawną pracę alternatora, silnika czy pompy wodnej.

Udostępnij