maski.com.pl

Blog tematyczny o motoryzacji, transporcie oraz mechanice.

Transport

Co grozi za jazdę bez prawa jazdy – analiza najpopularniejszych przypadków

Co grozi za jazdę bez prawa jazdy – analiza najpopularniejszych przypadków

Dlaczego nie powinno się siedzieć za kierownicą samochodu nie posiadając prawa jazdy? Teoretycznie może się wydawać, że już samo ryzyko spowodowania kolizji lub wypadku powinno odstraszać od takich praktyk. Doświadczenie podpowiada nam jednak, że nie wszystkich kierowców wizja ta niepokoi w takim samym stopniu. Warto więc przypomnieć, że jazda bez prawa jazdy może nieść za sobą inne poważne konsekwencje.

Co się stanie, gdy nie mamy dokumentu przy sobie?

Osoby, które zastanawiają się nad tym, co grozi za jazdę bez prawa jazdy zwykle nie są tymi, które wspomnianego dokumentu nie posiadają. Pytanie to jest przecież ważne także z punktu widzenia kierowców, którzy zdali egzamin już za pierwszym razem, mają jednak tendencję do tego, aby zostawiać prawo jazdy w kurtce, portfelu lub w samochodzie żony. Już od kilku lat nie trzeba wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego auta, a nawet – dokumentu potwierdzającego wykupienie ubezpieczenia OC. Można więc odnieść mylne wrażenie, że również jazda bez prawa jazdy jest dopuszczalna, o ile posiada się zdany egzamin. Warto zatem podkreślić, że w momencie kontroli policyjnej prawo jazdy należy mieć zawsze przy sobie. Jego brak kończy się wystawieniem mandatu karnego.

Co się stanie, gdy w ogóle nie mamy jeszcze prawa jazdy?

Niektórym osobom wydaje się, że będąc w trakcie kursu na prawo jazdy, mogą – przy zachowaniu szczególnej ostrożności – poruszać się po ulicach bez dokumentu, zwłaszcza jeśli tuż obok siedzi doświadczony kierowca i czuwa nad ich bezpieczeństwem. Przekonanie takie ma swoje źródło w wiedzy na temat tego, że w wielu państwach rzeczywiście dopuszcza się taką sytuację. Choć jednak państw o liberalnych przepisach nie jest wcale mało, Polska nie znajduje się w tej grupie.
Zgodnie z krajowym prawem uprawnienia do kierowania pojazdem są nadawane wraz z odbiorem dokumentu z urzędu. Tak długo, jak sytuacja taka nie ma miejsca, nie ma też możliwości poruszania się po drogach. Co się stanie zatem podczas kontroli drogowej? Jazda bez dokumentu jest wykroczeniem zagrożonym karą grzywny. Należy też liczyć się z tym, że policjanci nie tylko nie pozwolą na dalszą jazdę, ale również odholują samochód na jeden z należących do nich parkingów. Nietrudno się domyślić, że nie będzie to usługa bezpłatna.

Czy można mieć samochód i nie mieć prawa jazdy?

Kontrowersje budzi też posiadanie samochodu przez osoby, które nie mają prawa jazdy. Czy można w ogóle kupić auto córce, która dopiero zaczęła kurs? Okazuje się, że nie ma co do tego przeciwwskazań. Osoba, która nie ma odpowiedniego dokumentu, nie może poruszać się po drogach publicznych. Samochód może jednak należeć do niej przez lata. Oczywiście, fakt braku uprawnień o kierowania pojazdem nie zwalnia jego właściciela z obowiązku regularnego opłacania ubezpieczenia OC. Samo wykupienie polisy bez dokumenty poświadczającego zdolność do prowadzenia samochodu nie jest jednak niemożliwe. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie mają problemu z zaakceptowaniem takiego rozwiązania.

Udostępnij